6.3.11

Marlborough

Kui Austraalias veinikaardiga kimpus oled, on Uus-Meremaa alati kindla peale minek.

Uus-Meremaa veinipiirkond nr 1 on Marlborough.
Sealse veiniloo algus oli üsna juhuslik ja äsjane – 1970. aastate alguses otsis Montana Wines kohta, kus viinamarju kasvatada. Nende edu meelitas sinna ka teised peamised Uus-Meremaa veinitootjad.
Praegu valmib Marlborough's 65 protsenti kogu Uus-Meremaa veinitoodangust ja hektar põllumaad võib maksta kuni 150 000 NZD.
Marlborough on Uus-Meremaa kõige päikeselisem piirkond. Just need päikeselised päevad, jahedad ööd ja pikk kasvuperiood loovad Marlborough' veinide puuviljase maitse.
Ma pole suurem asi mullateadlane, et täpselt kirjeldada, miuke muld seal on, a nii palju saan aru, et pinnas laseb hästi vett läbi ja lähedalolevate jõgede savistel setetel on ka oma osa.

Peamised marjad on sauvignon blanc, chardonnay, pinot noir ja riesling.

Pinot noir.
Sauvignon blanc. Üks taim vajab ööpäevas kaheksa liitrit vett.

Keegi on kokku lugenud, et praegu on Marlborough's 137 veinikeldrit ja 568 viinamarjakasvatajat.
Võtsime veinituuri, et me autojuht ka maitsmisest osa saaks. Variant oleks laenutada ka jalgrattad, sest enamik veinikeldreid asub väga lähestikku, näiteks üle tee. Enamik degusteerimisi tasuta või paari taala eest. See-eest osta aga veini kaasa ja muud nodi, näiteks munade pošeerimise vorme.

Poolepäevasest ringkäigust sellest täitsa piisab. Kui ikka korralikult maitsed, oled lõpuks täiesti purjus ja väga väsinud ka.
Meie esimene peatus oli Allan Scott Family Winemakers.
Ja seal on suurepärane restoran! Mu lemmik oli üüüüülihea kreemsupp mereandidega (seafood chowder - a creamy celebration of marlborough seafood with fresh garden herbs, olive oil, fresh baked bread).
Ja täiesti mõistliku hinna eest. Õhtul käisime Blenheimis ühes tai kohas ja seal sai sama raha eest tõelist sibulasitta.
Seejärel valisime külastamiseks kaks suuremat veinikeldrit – Cloudy Bay ja Villa Maria ning väiksematest Mahi ja Georges Michel.

Kokku testisime üle 30 erineva veini. Ei saa pahaks panna veinivalajate tülpimust, kui järjekordne vindine grupp sisse vajus.
Nüüd, nädal aega hiljem on mul kui algajal veiniluristajal meeles ainult, et mulle meeldis kõige rohkem Villa Maria 2007. aasta sauvignon blanc. Cloudy Bay on samade ärikate käes, kes omavad ka näiteks Louis Vuittoni.
Georges Michel. Veinimeister on prantslasest omaniku tütar, noor Swan, kes hiljuti abiellus ühe teise noore veinimeistriga. NB! Pildil ei ole Swan.

* * *
Kaks pilti ka Kesk-Otagos asuvast toredalt turistikast Gibbstoni veinikeldrist. Seal oli seina peal pilt, kus Jay-Z ja Beyonce mekivad Gibbstoni savblanci.


Minu ja Delmari pildid.

1 kommentaar:

Haiti und Cristian ütles ...

väga tore ja mõnus lugeda, sain ka targemaks