Kopi luwak on (kuri)kuulus indoneesia kassikakakohv, mida peetakse kas maailma eksklusiivseimaks ja kalleimaks kohviks või ülehinnatud loomapiinamiseks, mille maitse on sitt mis sitt.
Erilisus seisneb selles, et kohvioad on läbinud tsiibetkassi seedetrakti.
Vihmametsas elav tsiibetkass (indoneesia keeles luwak) on häbelik ja üksildane ööloom, kes lisaks puuviljadele armastab süüa kohvipuu vilju ja nii luusib ta kohviistandustes ringi. Kusjuures alustab ta kõige parematest kohvimarjadest. Jagu saab ta pehmest osast, luuvilja seemned ehk kohvioad aga ära ei seedi ja väljuvad organismist. Seedetaktis toimunud keemilised reaktsioonid on oma töö teinud ja andnud kohvile ainulaadse maitse. Töölised korjavad junnid kokku, need pestakse ja töödeldakse nagu ikka kohvi.
Selge see, et selline metsik tehnoloogia on aeglane, keeruline, kallis ja mis iganes. Mis on viinud selleni, et tsiibetkassid on puuri pistetud ja midagi loomulikku selles protsessis enam ei ole.
Ja ka pärast seda jääb õhku küsimus, kas tegu on tõesti kassikakakohviga või on midagi muud selle pähe müüdud. Internet kubiseb artiklitest, mis sel või teisel põhjusel kopi luwak' eest hoiatavad.
Me sattusime RafflesiaLuwak Coffee röstikotta Bukittinggi lähedal. Pisike kodukohvikoda, mida vedas üks agar kohalik proua Balil elava austraallasest äripartneriga.
Ta tegi meile korraliku Powerpoint-esitluse ja näitas patakat kvaliteedisertifikaate. Et kõik on väga orgaaniline ja aus. Leidsin Rafflesia Luwak Coffee ka eetiliste kopi luwak' tootjate nimekirjast.
Esiplaanil küpsised, mida me kaneeliga sõime. |
Maitse on väga mahe, muud ei oska pärast esimest tassi öelda. |
Netist võib kopi luwak' kohta leida igasugu numbreid à la 36 eurot tass ja 550 eur/kg. Kui neid nullidega ruupiaid tõlkida, siis maksis tass kohvi 1,25 eurot, 100 grammi ube või kohvipuru 12,50 ning kilogramm 125 euri.
Hinnakirja peal on näidisjunnid. |
* selline võiks olla üks Sumatra abiturientide küpsuskirjandi teemadest.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar