26.11.09

Hoi An - "We can copy EVERYTHING!"

Hoi An k6ik endale,
Hoi An k6ik endale,
sest pole sul tarvis teada,
mida ma teen!

Jumalate viha on meie vastu p88rdunud. Esiteks j2litab meid kole ilm. Siin Kesk-Vietnamis on kyll soe, aga eile sadas n2iteks terve p2eva ja ilmateade paranemist ei luba.
Hotellituba tundus igati okei, a siis selgus, et me oleme Hoi An'i Thien Trungi hotellis (kolme peale 12 dollarit 88) just need kaks p2eva aastas, mis nad panevad hoovi k6nniteeplaate.
Ok, kannatame 2ra, sest laose ehitushuvilised 2ratasid meid ju iga hommik oma kopsimisega.
Kuidas seda nyyd viisakalt kirjutada, et t2na kukkus meil jupp lage alla - osa iluvingerdustest, mis peaks lae suursuguseks muutma. 6nneks olime parajasti fuajees, sest tegu polnud mingite puitliistudega, vaid tsemendist valatud detailidega, mis olid tatiga lakke kleebitud.
Keeldusime siia hotelli kauemaks j22mast ja hotellimees arvas seepeale, et kuna kell on juba 12.45, oleme v2ljatshekkimisega hilinenud ja peaks maksma veel yhe p2eva lisaks. Et me oleks v6inud tema hotellitoas surma saada, teda yldse ei k6igutanud.

Parem alumine nurk kukkus siis lihtsalt alla. Tundub nagu ei midagi, a tegelikult oli iga jublakas pea tellise kaalu.


Teekond Hoi An'i
Hanoist s6itsime 88rongiga Hue'sse - 481 000 dongi soft-sleeper ja alumine voodi. Vaated olid hingematvad, pisar tahtis silma tulla. Tiiu polnud ju Vietnamist veel suurt midagi n2inud ka. Nagu Kadri suureliselt Tiiu kuuldes kuulutas: "ykski turist ei j2ta Halong Bays k2imata, sest see on Vietnami k6ige ilusam koht." Nyyd yks selline on. Hanoi haigevoodis ei saanud Halong Bayd isegi mitte unes n2ha ja siis pidigi Tiiu nina vastu rongiakent ymbrust j6llitama.
Buss Huest Hoi An'i l2ks p2rast l6unat, kella 13-st sai kell 14 ("You never miss the bus!" lubas pileti myynud mees).
Bussireisi suurim elamus oli mere n2gemine yle pika aja. Kohalikud ei paistnud ranna p2rast v2ga r66mustavat - pigem, et pagan, maa sai otsa. Otse mere 22res asuvad majad olid hallitanud ja nii ebam22rast kuju, et geomeetria kyll selliseid kujundeid ei tunnista. Ja siis need majad olid laiali pillutatud nagu Tetrises. "V6ta see v2hene muru ka 2ra ja oledki Egiptuses," 6petas Kats v2he maailma n2inud Tiiut.
Pikemate s6itude ajal tehakse yks-kaks pikemat peatust. Peamiselt selleks, et turistile saaks asju myya. Toidus domnineerivad kypsised ja kommid. Miks nad arvavad, et turistid elavad kommide ja kypsiste peal? Kuna muud ei myyda, siis peab n2ljane turist ostma kypsiseid ja komme. Ja seep2eale j2raldavad kohalikud, et ojaa, tellime veel rohkem komme ja kypsiseid, sest turistid nii armastavad komme ja kypsiseid.
Teel Hue'st Hoi An'i.
Hue: kohalik mees tutvub Eestiga. See mees haakis meile Hue rongijaamas sappa. Ta teadis, millal Eesti iseseisvus ja vabandas k6ikide vietnami m8lakate eest, kes meile paha on teinud. 4 dollari ja 4 tunniga lubas ta meid bussiga Hoi An'i, mida me muidugi ei uskunud eriti, aga meil oli "Usalda kohalikke"-p2ev. Aga buss oli parim, mis me siiani saanud oleme - nii laiad istmevahed, et jalad sai v2lja sirutada v2ikeste taburettide peale.

Elu tsitadellis: k2ib vilgas ylesehitust88. Hues olime paar tundi ja kylastasime sealset suurimat vaatamisv22rsust, tsitadelli.

Ahned kuldkalad. Kalade toitmine on Tiiu lemmikmeelelahutus. Tunne oli kodune nagu s88daks Tallinna loomaaias metsalinde.

Hoi An
Ilus prantsuse-itaalia-aasia segu linnake. Linna piiril saavad vist k6ik ajju signaali, et kanna ainult beezhe shortse ja halle botaseid. Moepilt on kohutav. Tiiu on peaaegu permanentses minestuses seep2rast.
Igatahes hordides eri vanuses igavaid ja ilmetuid inimesi.
Aga kohvikud on suurep2rased, meie lemmik on Cargo. Croissantid ja muud kypsetised on eriliselt h6rgud.





Koopiapealinn
Hoi An'is saab lasta endale lasta valmistada k6iki jalatseid ja riideid. Terve linn on t2is v2ikesi salonge, kus saad j2rgmiseks p2evaks oma m66tude j2rgi asju tellida. Tydruk n2itab a la OTTO kataloogi ja ytleb t6sise-hingestatud h22lega nagu kooliaktusel eteldes: "We can copy everything."
Nad 6mblevad sulle moekad Nike tossud Kappa talla peale ja tikivad liblikad ka peale, kui tahad.
Tiiu elufilosoofiaga "elus on vaja v2he asju ja palju kingi" sobib siinne valik imeh2sti, kohe saab ta k2tte 2 paari kingi ja yhed saapad, et siis oma seljakotireisi j2tkata juba kuue paari jalan6udega. Kats lasi lisaks kingadele teha endale ka Tiiu (Inglismaalt tellitud) pl2tude koopiad.

Kadri tegi yhes poekeses pilti, millise tikandiga kingi ta tahab. Siin teise poe mutt pildistab oma telefoniga Kadri fotokast seda mustrit maha.
Siin valmib kinga l6ige. Raske uskuda, et nad ehitavadki sulle need kingad valmis sellisel meetodil ja lubavad, et need peavad ka vastu ligi aasta. Nahkrihmikud maksavad u 10 dollarit.

Kell kuus 6htul hakkame liikuma Mui Ne poole 88bussiga. 20 taala n2gu.
A ja Kats ja Kadri n2gid just siin me hotellis Raikot ja Timot, kellega kaks aasta tagasi Koh Changil tuttavaks said.

Kommentaare ei ole: